Nejnovější aktuality

1.6.2018

Tam, kde sa zrodila grappa

Poznáte grappu? Pravdepodobne áno… Ale poznáte aj krajinu, z ktorej pochádza? Nie? Tak sa poďme spoločne pozrieť do mestečka Bassano del Grappa, ktoré leží na úpätí talianskych Álp v benátskej oblasti.

 

Kde sa vzala grappa?

 

Grappa je pálenka talianskeho pôvodu, ktorá sa páli zo zvyškov po lisovaní vína. Jej chuť býva zakaždým iná, záleží na odrode daného vína, ale napríklad aj na sude, v ktorom pálenka zreje. Svoje meno dostala po hore Monte Grappa, ktorá sa týči nad samotným Bassanom.

 

Romantické Bassano

 

Najznámejšou pamiatkou mesta je drevený most zo 16. storočia Ponte degli Alpini. Drevená konštrukcia tohto krytého mostu musela často odolávať rozbúrenej rieke Brenta v období záplav. Most bol dokonca niekoľkokrát rekonštruovaný, vždy ale do pôvodnej podoby. Neďaleko mostu môžeme navštíviť múzeum Museo della Grappa, kde sa vedľa ochutnávky dozviete aj zaujímavosti o výrobe tohto populárneho talianskeho alkoholu.

 

Niečo pod zub

 

Tradičnou špecialitou Bassana je biela špargľa. Tú si môžete dopriať v mnohých rôznych úpravách hlavne v apríli, kedy vrcholí jeho sezóna a v meste sa konajú gurmánske slávnosti. Čo v Bassanu del Grappa piť, je jasné… Pre koho je ale pálenka príliš silná, môže si bez obáv vybrať z ponuky kvalitných talianskych vín.

 

Salute!

 

Viete, kedy a kde sa na Sardínii najete ešte viac a lepšie, ako obyčajne? Počas jesenných mesiacov v regióne Barbagia!

Slnečné počasie, teploty okolo príjemných 26 stupňov, more ešte teplé z práve končiaceho leta, turistická sezóna na konci, príjemní ľudia, skvelé jedlo a pitie.

Odkladali ste si dovolenku až na september? Alebo ste sa cez prázdniny len dostatočne nenabažili mora a plážovej pohody?