Nejnovější aktuality

11.4.2017

Nechajte sa prekvapiť západotalianskou Ligúriou

Ak ešte nemáte plány na tohtoročnú Veľkú noc, môžete sa vydať práve sem a na vlastnej koži vyskúšať, ako sa tieto sviatky slávia v Taliansku. Autom z Bratislavy vám cesta potrvá približne 11 hodín.

Oblasť Ligúrie je ako kamenitá mozaika obmývaná Ligúrskym morom. Tvoria ju malé kamienkové pláže a skalnaté pobrežie. Ligúria patrí k najčistejším a najkrajším miestom na kúpanie v Taliansku. Aprílové teploty však do vody privábia len tých najväčších otužilcov. Ak medzi nich neparíte, nezúfajte, iste vás očarí aj samotný pohľad na azúrové more obmývajúce skalnaté útesy. Po prechádzke pozdĺž pobrežia sa môžete vydať do historicky významného prístavu Janov, ktorého centrum je zapísané na zozname Svetového dedičstva UNESCO.

 

VEĽKÁ NOC V LIGÚRII

Popri liturgických obradoch, ktorým sa v nábožensky založenom Taliansku prikladá počas Veľkej noci veľký význam, nesmieme zabudnúť na sviatočné hodovanie. Po nedeľnej omši, ktorej sa často zúčastňujú aj ateisti, si Taliani sadajú ku slávnostnému obedu s niekoľkými chodmi, počas ktorého sa servíruje jahňacie alebo kozľacie mäso upravené rôznymi spôsobmi. Ako dezert sa podávajú múčniky z kysnutého cesta – veľkonočné holubice. Na stole nechýbajú ani tradičné praclíky, ktorých zakrútenie pripomína ruky zopnuté na modlitbu. Celá hostina môže trvať až niekoľko hodín.

Počas veľkonočných sviatkov v talianskych mestách bežne uvidíte procesie so sviečkami, ktoré dokresľujú mystickú sviatočnú atmosféru. Ak by ste teda tohtoročné sviatky radi strávili trochu netradične, nasadnite do auta a užite si pár dní plných slniečka, histórie, krásnych scenérií a hlavne kvalitného jedla.

Viete, kedy a kde sa na Sardínii najete ešte viac a lepšie, ako obyčajne? Počas jesenných mesiacov v regióne Barbagia!

Slnečné počasie, teploty okolo príjemných 26 stupňov, more ešte teplé z práve končiaceho leta, turistická sezóna na konci, príjemní ľudia, skvelé jedlo a pitie.

Odkladali ste si dovolenku až na september? Alebo ste sa cez prázdniny len dostatočne nenabažili mora a plážovej pohody?