http://www.galbani.sk
Vyhľadať recept

Spoznajte Taliansko

Spoznajte Taliansko

Spoznajte chuť a vôňu Talianska. Vydajte sa s nami do 9 talianskych oblastí, ochutnajte miestne špeciality! Každý mesiac postupne publikujeme zaujímavé informácie o deviatich vybraných talianskych regiónoch a o receptoch, ktoré sú typické práve pre tieto talianske miesta.

Vyberte si konkrétny región na mape vyššie alebo kliknite na jedno z deviatich tlačidiel s ich názvami pod mapou. Ak je niektorý región neaktívny, znamená to, že tu bude obsah zverejnený v niektorom z budúcich mesiacov. Prečítajte si články s tipmi na recepty ostatných regiónov.

SicíliaApúliaKampániaEmilia RomagnaPiemonteLombardskoVenetoMarcheLigúria

liguria-0

Ligúria

Oblasť Ligúrie na východ od Janova je ako kamenitá mozaika omývaná Ligúrskym morom. Tvoria ju malé kamienkové pláže a skalnaté pobrežie. Ak ste milovníkmi čistých pláží a azúrovo modrej vody, tu ste absolútne správne. Ligúria patrí k najčistejším a najkrajším miestam na kúpanie v Taliansku.

marche-0

Marche

Hornatý kraj s malebnými dedinkami a mestami. Nachádza sa v ňom aj najvyšší taliansky hrebeň Gran Sasso d’Italia, ležiaci len 40 kilometrov od mora. Región Marche je tiež známy najväčšou koncentráciou paliem v Európe na jadranskom pobreží a v neposlednom rade aj vynikajúcou kuchyňou a vínom.

veneto-0

Veneto

Keď sa povie Veneto, alebo Benátsko, všetkým sa určite vybavia Benátky. Benátsko a Benátky však na prvý pohľad tvoria trochu nesúrodú dvojicu. Benátky sú romantické, pokojné mesto plné pamiatok, s úzkymi kanálmi, ktoré nahrádzajú cesty. Na druhej strane však je Benátsko, kde nájdete všetko od rovinatých nížin cez najväčšie talianske jazero Lago di Garda a dlhé piesočnaté pláže až po Benátske Alpy a známe lyžiarske strediská.

lombardia-foto-1

Lombardsko

Romantické jazerá a krásne hory, po ktorých sa tiahnu rozsiahle vinohrady a ešte vyššie luxusné lyžiarske strediská. Na všetko dohliada mesto módy – Miláno, to je severná časť Talianska – Lombardsko. Ak ste milovníkmi horskej turistiky alebo cyklistiky, je pre vás severná časť Lombardska ideálnou destináciou. Ak však máte radšej oddychové aktivity, uvítate milánske pamiatky, butiky a vinárne.

piemonte-foto-1

Piemonte

Piemonte alebo Piemont je ako namaľovaný idylický obrázok vidieckej krajiny plnej hôr, jazier, viníc a nekonečných polí s obilím a s ryžou. Vidiecky nádych trochu rozbíja hlavné priemyselné mesto Turín, ktoré však Piemontu na kráse rozhodne neuberá.

emilia-romagna-foto-1

Emilia Romagna

Nespočetné množstvo historických pamiatok, prepychové paláce, piesočnaté pláže, parmezán, parmská šunka, hlavné mesto Bologna, Ferrari a mnoho ďalšieho. To je kraj v srdci stredného Talianska zvaný Emilia-Romagna.

kampanie-0

Kampánia

Ak hľadáte ideálne miesto na dovolenku, je pre vás Kampánia ako stvorená, pretože tu si vyberie každý. Antické amfiteátre, románske, barokové, gotické kostoly a paláce, prekrásne prírodné parky, dlhé piesočnaté pláže, nespočetné množstvo barov a reštaurácií a, samozrejme, najväčšia „celebrita“ regiónu – Vezuv a mesto Pompeje.

sicilie-foto-1

Sicília

Sicília je ako báseň, ktorú akoby spoločne napísalo niekoľko básnikov z rôznych svetových kultúr a historických období. Féničan, Grék, Kartáginec, Riman, Norman, Španiel, Habsburg. Všetci tam po sebe zanechali stopy a výsledkom tohto miešania kultúr je dnešná Sicília.

apulie-foto-1

Apúlia

Puglia alebo Apúlia je v mnohých ohľadoch trochu netypickým Talianskom. Kultúra Apúlie je výrazne poznačená gréckymi, tureckými a arabskými vplyvmi. V Apúlii nájdete domčeky z plochých kameňov zvané trulli a príjemne nepreplnené pláže pri mori. Región ležiaci na samom podpätku talianskej čižmy je jedným z najúrodnejších na juhu Talianska.